Jak troszczyć się o zęby w dorosłym wieku?

Choć do dbania o zęby przywiązuje się dużą wagę, zdecydowana większość porad jest kierowana do małych pacjentów. Im jesteśmy starsi, tym rzadziej słyszymy o prawidłowej higienie jamy ustnej, a przecież jest ona gwarancją pięknego uśmiechu bez względu na wiek.

Choroby dziąseł i ubytki próchnicowe nie są wcale problemem wieku dziecięcego i mogą pojawić się także w wieku dorosłym. Co więcej, mogą wówczas stać się źródłem bardzo poważnych problemów, o zęby należy więc dbać przez całe życie. Absolutne minimum to szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy w ciągu dnia z wykorzystaniem fluorkowej pasty do zębów. Czynność ta pozwala na wyeliminowanie płytki nazębnej, która jest uważana za najczęstszą przyczynę próchnicy.

Dlaczego warto używać nici dentystycznej ?

Codziennie należy też sięgać po nić dentystyczną, płytka nazębna tworzy się bowiem także między zębami i w miejscach znajdujących się poniżej linii dziąseł, gdzie ulega mineralizacji i w pewnym momencie przekształca się w kamień. Kamień nazębny jest już znacznie poważniejszym problemem, a jego usunięcie staje się możliwe jedynie podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Jaki wpływ ma dieta na zdrowie jamy ustnej?

O tym, jak wyglądają nasze zęby, w dużej mierze decyduje również to, co jemy. Dobrym pomysłem jest zatem ograniczenie spożywania tych produktów, które zawierają cukier i skrobię zwłaszcza, jeśli mają lepką konsystencję. Im częściej podjadamy między regularnymi posiłkami, tym częściej pozwalamy też, aby kwasy wytwarzane przez bakterie gromadzące się na płytce nazębnej atakowały szkliwo.

Zadbane zęby u dorosłych

Regularne wizyty u stomatologa

Nawet najlepsza higiena jamy ustnej nie zdaje się też na wiele, jeśli zapominamy o wizytach kontrolnych, które powinny być składane w gabinecie stomatologicznym. Lekarz ten wykona profesjonalny zabieg polegający na oczyszczaniu zębów i pomoże nam w eliminacji ewentualnego zagrożenia w momencie, w którym nie jest ono jeszcze poważne. Dorosły wiek ma swoje prawa, warto więc mieć na uwadze i to, że stajemy się wówczas bardziej podatni tak na choroby zębów, jak i dziąseł.

Stan zapalny zęba

Pierwszym sygnałem informującym nas o tym, że z naszymi zębami dzieje się coś niedobrego, jest ich stan zapalny. We wczesnym stadium jest on jeszcze odwracalny warto więc podjąć konkretne działania, gdy wydaje się nam, że nasze zęby są zaczerwienione albo, że charakterystyczny jest dla nich obrzęk. Niepokojącym, choć dość często ignorowanym problemem jest też krwawienie z dziąseł dające o sobie znać podczas ich szczotkowania.

Chorób dziąseł nie wolno lekceważyć również dlatego, że ich stan może mieć wpływ na ogólny stan, w jakim znajduje się nasze zdrowie. Naukowcy doszukują się związku pomiędzy paradontozą i cukrzycą, coraz częściej mówi się zaś i o tym, że może ona wpływać na trudności z donoszeniem ciąży i przedwczesny poród.

Jak często należy myć zęby?

Jeśli zależy nam na zdrowiu dziąseł, szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to absolutne minimum. Wiek dorosły to także czas, w którym próchnica atakuje szczególnie zaciekle plomby, które zostały nam już wcześniej założone. Rozwija się też ona na korzeniach zębów. Już choćby dlatego ważne jest, aby stosowana przez nas podczas szczotkowania pasta zawierała fluor, im zaś jesteśmy starsi, tym większe znaczenie ma nić dentystyczna.

Autor

Portal

j-dent.com.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@ j-dent.com.pl

Profesjonalne centrum stomatologiczne oferujące kompleksowe zabiegi dentystyczne