5 zasad właściwej higieny jamy ustnej

Nasze zęby mogą znajdować się w zdecydowanie lepszej kondycji niż miało to miejsce do tej pory, my sami zaś możemy mieć pewność, że osiągniemy ten cel bez większego wysiłku. Oczywiście, istnieje jeden warunek, który musi zostać wówczas spełniony – zęby powinny być szczotkowane i to szczotkowane w odpowiedni sposób. Higiena jamy ustnej nie może być nigdy zagadnieniem, do którego podchodzi się z pewnym lekceważeniem.

Na szczęście, dbanie o zęby wcale nie jest trudnym zadaniem i powinniśmy sobie z nim poradzić bez większego problemu. Samo znaczenie mycia zębów nie powinno być przez nas kwestionowane, od dziecka przypomina się nam bowiem, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Zasada pierwsza – regularność to podstawa

Choć jednak może się wydawać, że mycie zębów już dawno powinno wejść nam w nawyk, w rzeczywistości sytuacja okazuje się nieco bardziej skomplikowana. Łatwo jest nam myć zęby w biegu i niestarannie, a więc w sposób, który wcale im nie pomaga. Pamiętajmy więc, że szczotkowanie musi się odbywać dwa razy dziennie, wieczorem zaś dobrze jest sięgnąć po nić dentystyczną, która okaże się bezwzględna dla resztek jedzenia ukrytych głęboko w szczelinach między zębami.

Zasada druga – technika tak samo ważna, jak regularność

Jeśli w grę wchodzi sama technika mycia zębów, sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Rzadko się do tego przyznajemy, okazuje się jednak, że niejednokrotnie nie mamy pojęcia, jak myć żeby w sposób gwarantujący, że będą się one znajdowały w dobrej kondycji. Pamiętajmy więc, że szczoteczka powinna znajdować się pod kątem wynoszącym 45 stopni od linii dziąseł, same zęby powinny zaś być czyszczone zarówno z wykorzystaniem ruchów obrotowych, jak i posuwistych.

Higiena jamy ustnej

Jeśli szczotkujemy powierzchnię żującą, powinniśmy pamiętać o tym, że wskazana jest szczególna ostrożność, najlepiej więc zdecydować się na relatywnie krótkie ruchy tak do przodu, jak i do tyłu. Duże znaczenie powinno mieć dla nas również utrzymanie właściwej higieny języka, nie powinniśmy więc o nim zapominać, choć dobrze jest poświęcić mu czas już pod koniec szczotkowania. Nawet, jeśli myjemy zęby regularnie i starannie, nie oznacza to wcale, że możemy uznać, że nasza higiena jamy ustnej jest wzorcowa.

Zasada trzecia – nić dentystyczna tak samo ważna, jak szczotka i pasta do zębów

Bardzo duże znaczenie wydaje się mieć w jej kontekście regularne używanie nici dentystycznej, a doświadczenie podpowiada, że wiele osób ma z tym problem. Nić dentystyczna budzi niepokój jednak nie dlatego, że jej stosowanie jest bolesne lub niewygodne. Obawiamy się jej przede wszystkim dlatego, że nie mamy pewności, czy wykorzystujemy ją tak, jak powinniśmy.

Nić powinna mieć więc długość od 2,5 do 5 centymetrów. Już po jej zagięciu wokół zębów należy ją delikatnie przesuwać zwracając szczególną uwagę na miejsca poniżej linii dziąseł jako na te, które są wyjątkowo trudno dostępne.

Zasada czwarta – właściwa dieta tak samo ważna, jak szczotkowanie

Nie zapominajmy też o tym, że na nasze zęby wpływ ma to, co jemy. Nie musimy rezygnować ze słodyczy, warto jednak pamiętać, że nawet najzdrowsze zęby nie poradzą sobie z nadmiarem cukru.

Zasada piąta – to, czym szczotkujemy zęby ma znaczenie

Pamiętajmy też, że pewne znaczenie ma nie tylko technika szczotkowania zębów, ale i to, po jaką szczoteczkę i pastę sięgamy. Jeśli więc mamy wątpliwości, skonsultujmy je ze stomatologiem.

Autor

Portal

j-dent.com.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@ j-dent.com.pl

Profesjonalne centrum stomatologiczne oferujące kompleksowe zabiegi dentystyczne